Žena řeší jídlo, muž peníze?!

Já vím, asi si říkáte, jestli už to trochu s tím jídlem a zdravím nepřeháním. Jestli těch fotek připraveného jídla nebylo až až a jestli už náhodou nestačí (včetně článků 🙂 )

Naprosto chápu a když si na sebe vzpomenu před 10 lety, asi bych si o sobě nepomyslela, že se budu zajímat o Léčivou sílu ovoce a zeleniny a že jídlo budu tak hrotit.

Jenže… kdyby mi nebylo 31 a nebyla jsem total vydeptaná ze svýho brutálního ekzému na nohou, tak bych byla asi víc “na pohodu”. Všimli jste si také, že když věci tak nějak fungují, nesnažíme se, ale až když nám začne hořet u…., (zdraví, práce, vztahy…), to se pak umíme ohánět (neříkám že všichni a vždycky).

Taky jsem někde četla, že:

Těžké časy produkují silné muže, silní muži budují dobré časy a dobré časy vytváří slabé muže.

Neříkám to asi přesně, ale chápete, co tím chci říct.

Zažila jsem si loni fakt těžký časy, bezesný noci, oteklý nohy až kam, neustále vytékající hnis, svědění, bolesti a nutnost být doma, nikam nechodit… což mě značně vydrilovalo, jinak to říct nejde.


Jenže… kromě zdravýho životního stylu mě baví témata partnerství, to určitě víte. A já věřím tomu, že jsou v partnerství nějaké role, kterých je fajn se držet.

Líbilo se mi, když Kuchařka ze Svatojánu Eva Francová dávala 22.7.2019 fotku se svým mužem na FB, kde popisovala, že slaví 30 let od svatby a zmiňovala, jak to u nich funguje:

“Máme tradiční genderový model, který v současnosti není příliš oblíben. Manžel se stará o peníze, o to, aby rodina měla co jíst, jedná s úřady, jeho starost je dům i zahrada, všechny těžké, namáhavé práce. Na třídní schůzky jezdil vždycky on. Já se starám o domácnost, o to, aby byla rodina zdravá, sytá a čistá, to je zase moje práce, vytvářím domov. Můj muž nikdy nevaří a nikdy nepere, já nikdy neštípu dříví a nevozím auto do servisu. Ale když je třeba, jsme schopní druhého zastoupit. Pokud potřebuji, pomůže mi v kuchyni, pokud je to nutné, pomůžu odnést něco těžkého nebo rovnám dřevo. V zásadě ale „mužské“ a „ženské“ práce nemícháme. “

Co na to říkáte? Vidíte tam také to rozdělení rolí? Jak se vám líbí? Mně moc. A hlavně, nejvíc mě dostala věta:

“ Já se starám o domácnost, o to, aby byla rodina ZDRAVÁ…”

No a teď se na to podívejte – tato žena si naprosto uvědomuje svojí klíčovou roli ve zdraví své rodiny.

A to je pro mě silný moment. Nikde to takto podané nebylo. Všude jen “žena se stará o domácnost, muž o peníze” – Jenže to je až moc jednoduché. Nechci se plést teď k mužským tématům, já sama mám co dělat, abych zpracovala svůj ženský úkol. Nejen uvařit a udělat teplo domova – ale opravdu vzít zodpovědnost, aby to, co dělám bylo zdravé, výživné a podporovalo to mě a mého drahého v jeho rozkvětu a růstu ve vnějším světě. A co teprve děti… (ale na to je ještě trošku času).

Tak kromě toho, že to vnímám jako své poslání – hrotit náš zdravý životní styl a udávat jeho tón, tak zároveň vnímám, jak mě to baví, když vidím, že mám správnou inspiraci, správné odpovědi na otázky zdravé stravy, nemocí a jejich skutečných příčin a znalosti, jak se můžeme uzdravit. Dodává mi to velkou sílu. Neberu svojí úlohu ženy v partnerství na lehkou váhu a myslím, že žádná žena by neměla (byť nás to nikde neučí a naprosto chápu, že se někdo může zlobit, když toto čte).

Tak hodně zdraví na vaší (partnerské/rodinné) cestě!

Zlata