Komunikace díl 7- Jděte si naproti

Dneska se s vámi podělím o to, jak si beru z obchodních schůzek poučení i pro své osobní vztahy. Protože principielně jde o to stejné a pokud mám dobrou zkušenost v práci, tak jsem to samozřejmě musela vyzkusit i doma.

V obchodním jednání jsem se naučila, že když se vás zákazník zeptá na nějakou otázku, tak je potřeba odpovědět, i když se vám to úplně nehodí.

Nejčastěji se to týká ceny. Ještě nejsou zjištěny potřeby a ještě stále poznáváte svého zákazníka a jeho problémy a on na vás vybafne “a kolik to stojí”. “Hm, skvělý” těď se mi to vůbec nehodí, řeknete si v duchu, ale tady je klíčové pro úspěch vyhnout se odpovědi “to si řekneme nakonec” nebo “a kolik myslíte?” nebo “ještě se vás potřebuju na něco zeptat, než vám odpovím”. Ale je potřeba dát alespoň částečně uspokojivou odpověď ve stylu “jasně, chápu, že je cena pro vás důležitá, pohybuje se to v rozmezí 5 000 – 10 000 Kč, záleží pak na specifikách, které ještě pojďmě doprobrat, stačí to zatím takto?”

A já si tuhle obchodní poučku beru do “soukromého života” a celkem často ji používám a nazývám ji “jít si naproti”.

Pokud po mně můj drahý (nebo někdo jiný) něco chce (a mně se to úplně nehodí, nebo se mi zkrátka nechce), tak je na čase „jít si naproti“. Např. místo 10 minut mu věnuju 3. Místo, abych na něj něco chrlila hned, jak přijde z práce, počkám, než se hodí do domácí pohody a řeknu mu jádro věci bez omáčky…

Zároveň, pokud jsme zrovna rozhádání, tak taky jít si naproti znamená vstřícný krok, kdy vystupuju ze svého ega, ze své uraženosti nebo dotčenosti, omluvím se, nebo poděkuju a jdu zase komunikovat, aspoň po trošce, i když se mi před chvilkou vůůůbec nechtělo.

Je to o tréninku, ale u nás se hláška “jít si naproti” poměrně ujala a pracujeme s ní často.

Samozřejmě neříkám tím, znásilňujme se a manipulujme se navzájem… ale pojďme být vstřícní a být ti, kteří ví, že udělali pro dobrý vztah maximum.

Tak tímto komunikační seriál končí, věřím, že vám jednotlivé díly byly ku prospěchu, a že s nimi čas od času pracujete!

Děkuji a přeji krásné dny, Zlata