Komunikace díl 3 – Ověřujete

Ověřování je důležitá součást komunikace a z mého úhlu pohledu ji můžeme rozdělit na několik částí, které vám níže přiblížím. Paradoxně to jsou techniky, které mám naučené z obchodu, ale čím víc je používám i ve svém osobním životě, tím jsem komunikačně spokojenější 🙂

Ověřování jako technika naslouchání

Když se s druhými lidmi bavíme, máme tendence jim skákat do řeči, nebo po dokončení myšlenky či zážitku často okamžitě navazujeme bez nějaké zpětné vazby typu “aha, chápu, téda..” či pokročilejšího “slyším dobře, že jsi se nejdřív zastavila, aby odezněly emoce a až pak jsi reagovala na jeho útok?” nebo “takže jestli to chápu dobře, tak teď 7 dní budeš držet jarní půst?”

Je to něco, co vás přiblíží k druhému a budete mít jistotu, že mu opravdu rozumíte. Co se stane? I on bude cítit upřímný zájem z vaší strany a posílí to váš vzájemný vztah. Ověřování jako techniku naslouchání vnímám tedy obzvlášť přínosnou pro budování důvěry a blízkého spojení s druhým.

Ověřování jako potvrzování

Stalo se vám někdy, že jste se s někým domluvili na něčem a pak to dopadlo jinak, protože to každý pochopil jinak? Nedorozumění je na světě a přitom by se mu dalo předejít ověřováním. “Takže shrnu to, domluvili jsme se na 17 hod na středu – tento týden, ano?”

Nebo mně se teď stalo, že jsem se špatně pochopila s kamarádkou Janou, jak budeme držet půst. Já myslela, že si dáme 2 dny šťávu, pak 5 dní jen vodu a pak 2 dny zase šťávu. A dneska, když se pravidelně nahlašujem po zprávách, tak si uvědomíme, že jsme se špatně pochopily, protože ona si odnesla zadání 2 dny šťáva, 3 dny voda, 3 dny štáva 🙂

Přesně tady si při ověřování člověk potvrdí, jestli si všichni dobře rozumí a nevznikne zmatek.Což pokud se stane, tak ověřováním a novým potvrzením to můžete napravit.

Ověřování jako kontrola a důslednost

A pokud ještě k potvrzování přidáte následnou kontrolu, budete koukat, co se bude dít. Vždycky, když se na něčem domluvíme s druhým, je super zkontrolovat výsledek. Např. já jsem se dneska domluvila se ségrou, která u mě spala, že mi pomůže s raw kuličkama. Začala si něco dělat, asi na telefonu. Po pár sekundách si říkám, hm, musíme být důslední, takže jsem ji vybídla, aby telefon odložila a šla pomáhat, protože domluva zněla…. a znova jsem ji zopakovala a připomněla. Zvedla se a šla.

A víte co je zajímavé? Tohle je třeba používat primárně na sebe. Než jsem ségře řekla o těch kuličkách, chtěla jsem ji zaúkolovat ještě předtím, než jsem měla připravené “těsto”. V hlavě mi proběhl myšlenkový pochod, tak jí řeknu, ať si ta semínka namele sama, a smíchá s medem, to není nic složitého. Ale naštěstí mi hned cinklo v hlavě, že jsme se domluvily jasně, já udělám těsto a ona kuličky, takže není co vymýšlet a jdu to těsto udělat.

Kontrola a důslednost je nakonec to, co nám pak v komunikaci pomáhá držet slovo a budovat integritu a spolehlivost vůči sobě i druhým.

Přeji hodně ověřování v každodenním životě!

Zlata