Komunikace díl 1 – Jsme na jedné lodi

V posledním článku o tématu komunikace jsem nakousla bod, který ve své komunikaci používám a to je “ jsme na jedný lodi”.

Tuhle hlášku mě naučil můj drahý Tommy a mně tohle vědomí otevřelo oči. Měla jsem tendence vztekat se, když ten druhý (kdokoliv) říkal nebo dělal něco, co se mi nelíbilo. Ale pak mi došlo, že to je jen jeho cesta k našemu společnému cíli nebo hodnotám. A je to vlastně dost uvolňující zjištění říct si, “jsme přece na jedný lodi” a to, co děláš ty, je vlastně taky způsob, jak na ní můžeme být.

Jenže my chceme často upřednostňovat jen to “svoje”. Svůj přístup, který už máme naučený a který nám “funguje”. Takže, dnes velice stručně, s kým jste na jedné lodi, ale přitom si navzájem hážete klacky pod nohy svojí zarputilostí?

Já jsem třeba na jedné lodi s Tommym. A musím říct, že on je skvělej parťák na veškerou komunikaci. Umíme komunikovat, protože máme určité zásady, kterých se průběžně držíme (některé zmiňuji v minulém článku).

A to dále na sobě pracujeme a vzděláváme se. Víme, že pokud je něco na řešení, nebo nějaký nesoulad, je třeba se k tomu postavit a ne házet vinu jen na toho druhého.

Být na jedný lodi mě fakt baví. Btw. i jenom říct tohle slovní spojení “jsme na jedný lodi” nahlas dokáže v nepříjemnou chvíli pomoct a zvědomit si tak, že “mám tě ráda, jde mi o to stejné, jen se k tomu snažím dostat jinudy, protože mám jiné znalosti a zkušenosti”

Tak krásné spolubytí na jedný lodi drazí!

Zlata