Proč plýtváme svojí vlastní moudrostí a intuicí

Není to tak dávno, kdy jsem si moc přála, abych objevila dietu, nejlépe čokoládovou :D, po které zhubnu (a zároveň budu zdravá), nebo jednoduchý cvik, u kterého se moc nenadřu, ale který mi zaručeně zpevní tělo. Nebo že vydělám peníze tak, že je přitáhnu, prostě se zjeví… ani nevím jak, ale najednou budu bohatá.

A tak to bylo se spoustou věcí. Vyhledávala jsem na internetu hodně odpovědí na různé otázky a hledala všemožné návody, které mi pomůžou zbavit se mých problémů.

Jenže pak jsem si uvědomila, až pekelně nepříjemně, že hledám zkratky a zázračné formule. To promluvila druhá část mě, která ví. Která nepotřebuje hledat venku. Ví, že google je mi nejvíc k užitku v okamžicích, když si potřebuju zjistit autobusový spojení z Loun do Prahy, nebo čas od času když potřebuju udělat objednávku oblíbené křemeliny, ekodrogerie, knih, nebo dárků.

Ale myslet si, že tam najdu odpovědi na otázku jak zbohatnout, jak můžu mít skvělej vztah nebo více času na rodinu mi přijde trochu …. – pardon to slovo – očůravací. Prostě, co mi asi google vyhodí za odpovědi. Tucty e-booků, článků, videí, produktů. Zaručené návody, které musím znát. A určitě jsou často i super a nápomocné.

Ale.

Když místo toho, abychom zadali otázku do googlu nebo seznamu a tu stejnou otázku položili sami sobě… nepřišla by nám odpověď taky?

„Nejsi nejhubenější, možná je na čase přestat tláskat večer. Nemáš peníze, možná je na čase přispívat víc hodnoty světu, zamakat, zlepšit svůj přístup, dodělat projekt, oslovit partnery. Nedomluvíš se anglicky, možná je na čase přihlásit se do večerního kurzu. Neumíš prodávat, ale nikdy jsi to vlastně nezkusila. Máš doma nepořádek a přitom stačí udržovat pořádek a dávat věci na své místo. Jsi nemocná, nemusíš hned sahat po prášcích, stačí si udělat bylinkový čaj od babičky a lehnout si a odpočívat. Nemáš energii, běž dřív spát. Ostatní tě neustále vyrušují a odvádějí tvojí pozornost, řekni ne.“

Když se na to podíváme víc zblízka, uvědomíme si, že odpovědi známe, jen se nám moc nelíbí. Protože často je to něco, do čeho se nám vůbec, ale vůůůůbec nechce.

A přitom.. je to něco, kde můžeme zažít největší prolomení ledů, které nás posune dál.

Jestli řešíte stále ten stejný problém dokola několik let (zdravotní potíž, špatná práce, málo peněz, klientů, malé sebevědomí, jste dlouhodobě bez partnera,…), tak jste ve svém životě pravděpodobně nic z hloubky nezměnili, nezměnili jste své paradigma. Stále opakujete stejný vzorec a přístup, který přináší stejné výsledky. A přitom je to velká škoda a velké plýtvání svojí vlastní moudrostí a intuicí.

Protože vy víte, co sami potřebujete změnit. Lépe než kdokoliv jiný.

Ptala bych se sebe, svého rozumu i srdce. Srdce řekne „co“ je třeba udělat, dostane vás k vaší hloubce a pravdě. Rozum řekne praktické věci (třeba i zjisti detaily na internetu), jednotlivé kroky. Neříkám, že se vše hned vyřeší a vaše problémy zmizí. Vyžaduje to proaktivitu a ochotu na sobě pracovat.

A je na čase se začít poslouchat a ptát se sebe a řídit se pokyny, které přijdou zevnitř. Neplýtvat svojí moudrostí a uvolnit tak svůj potenciál.

Zlata