A co teda jako jíš?

Od prvního února držím detox. Nejím maso, mléčné výrobky, lepek, cukr a alkohol. Možná bych měla přepsat úvod, navodit napětí a udělat drama. Já tohle nějak neumím (zatím), tak pardon, že jdu rovnou k věci, třeba příště.

Je to už 5. týden, co dodržuju svoje novoroční předsevzetí (haha „novoroční“ 😀 … tak jasně, chtěla jsem začít už 1.1. … ale znáte to, že… to jsou ty chutě – v mém případě na sladké a typické odkládání), změnila jsem jídelníček a přístup ke stravování.

Dostávám teď často otázku “A co teda jíš??” Samozřejmě tahle otázka se nabízí. Protože když vyndáte ze stravy výše uvedené potraviny, můžete úplně v klidu zapomenout na čerstvej chleba, sýr, čokoládu, koláče, knedlo-zelo-vepřo, svíčkovou, voňavýho croissanta a spoustu dalšího. Vlastně, když jdete s tímto předsevzetím nakupovat do Lidlu, zjistíte, že tam máte “povolené” pouze ovoce a zeleninu, luštěniny, zdravé oleje a toaletní papír 😀 Dojde vám, že většina Lidlu je vám vlastně k ničemu a uchýlíte se třeba k regálům v DM, tam kde je to označené BIO a zdravá strava, nebo do Countrylifu, kde je výběr mnohem lepší.

Už delší dobu jsem se o tento způsob života snažila… je to možná 5 let. Ale nebylo to nikdy 100%. Je teda pravda, že maso a mléčné výrobky jsem ze svého jídelníčku vyřadila na 80% pár let zpátky, ale ten cukr a lepek… to se mě děsně drželo. Já totiž miluju sladký buchty, koláče, dorty, čokolády, teplej chleba co peče můj strejda v Rychnově u Sokolova a spoustuuu dalšího.

Jenže… “viděla jsem” toho už hodně – o mase, mlíce, cukru a lepku a o jejich negativních dopadech na zdraví člověka. Nejenže jsem přečetla nepřeberné množství článků, zhlédla různá videa, potkala na ulici nespočty nezdravě obézních lidí, ale hlavně jsem to na svém těle vnímala. Tu těžkost, únavu, akné na obličeji, ty naše holčičí problémy (holky víte o čem mluvím – od bolestivé menstruace po celulitidu), vyrážku, kazy na zubech, problémy s trávením, ale taky nespokojenost, nedůvěru a roztěkanost.

Takže motivace jsem měla spoustu a vzhledem k tomu, že s Pepou táhnem za jeden provaz, šli jsme do detoxu společně. Je to super, protože v období krize (které se párkrát do týdne objeví) se navzájem hecnem. Připomeneme si naše proč a jedeme dál.

Jednou jsem v knize Strava pro klid v duši od německého lékaře Ruedigera Dahlkeho četla, že našemu tělu trvá minimálně (!) 4 měsíce, než se zbaví závislosti na určitém jídle (on konkrétně mluvil o mase).

Takže je mi i líp, když vím tuto informaci, že to nebude lehký a můj dřívější způsob stravování se bude často hlásit o slovo.

Pro jistotu jsem si koupila zásobu kakaových bobů, abych měla po čem sáhnout v případě nouze, protože mi spolehlivě navodí pocit mlsání 🙂 I když upřímně.. děláme teď tolik skvělejch jídel, že mlsáme i tak.

A jestli se ptáte, co teda jíme :)))) … Odpověď je prostá. Prostě. V knížce Louise Hay, Miluj svůj život, popisuje Louise svoji každodenní rutinu a píše tam o tom, že jí to, co roste. Pokud to neroste, nejí to. Což se mi skvěle propojilo s knihou Jezte zeleně od německého lékaře Joachima Muttera.

Doporučuje nastavit stravování tak, aby ve vašem jídelníčku 50% představovala zelenina a to především zelená zelenina a divoké byliny.

Takže základ máme jasný a o tom zbytku se rozepíšu zase jindy. Do té doby skoukněte můj insta profil, sem tam tam něco zveřejním 🙂

Jo a pokud vás ještě zajímá, na jak dlouho jsme si naordinovali tenhle detox – tak prosím pěkně do konce roku 2018. Jsem sama zvědavá, ale říkám si, že to rozhodně zkusit chci. Vlastně je to pro mě opravdu výzva, protože znáte to, jak často mají lidi tendenci nadávat na kuřáky nebo alkoholiky? Zkuste na týden vyřadit cukr, maso nebo mléko a sami s nelibostí zjistíte, že trpíte závislostí taky, sice na cukru, nebo mase, ale závislost tam pravděpodobně bude.

Tak zase příště. Mějte se nejlíp a nejzdravějc! Zlata

PS. Nejsme na raw stravě, jak by si někdo mohl myslet. Je pravda, že víc než 50% naší stravy je tepelně neupravené, ale já zbožňuju v zimě teplý polívky a další hutný jídla ze zeleniny a luštěnin.

PPS. A jestli vnímám tenhle detox jako omezování se? Ne, vnímám to jako luxus, který dopřávám sobě a svému tělu, protože si chci dávat jen to nejlepší.