Když nemůžeš, tak přidej víc! Opravdu?

Jednou jsem si tak jela v autě na nákup a slyšela tuhle písničku… když nemůžeš, tak přidej víc… a říkám si, ty jo, to je dobrý, to je pravda. Prostě když mám pocit, že nemůžu, tak mám přidat.

Fakt svělý, potvrzuje mi to můj poslední článek o tom, jak nemám být leňocha a krok za krokem bez výmluv a stěžování makat na svých cílech.

Jenže pak.. sedím včera u pc a poslouchám webinář o nestíhání, kde ta lektorka Zuzka Ježková mluví o úplném opaku – zastavení se. A já si zase říkám,… ty jo.. to je fakt, ta má pravdu. Musím se zastavit.

Ach jo a pak zase vidím ten rozpor. Těch momentů, kdy každá knížka říká něco jiného a každý mentor právě tak… jakože někde čtu plánujte, jinde nechte to plynout, pak zase spěte hodně vs. spěte málo, stanovte si cíle vs. cíl je cesta, buďte spontánní vs. nadrťte se tady ty tipy a mějte přípravu, organizujte vs. improvizujte, dodržujte pravidla vs. buďete nekonveční, elegance je  přece nuda. 😀

Co je teda správně?

No tak jak je to pro vás správně, to já nevím. Ale mě to inspirovalo k tomu, že zastavit se v pojetí Zuzky neznamená – zastavit se a odpočívat. Ale zastavit se a s nadhledem se podívat na svojí situaci a ověřit si, jestli jdu správným směrem a případně zvážit jiný postup.  Protože když se ztratíte v lese a místo zastavení a zorientování se začnete přidávat do kroku a bez přemýšlení hledat cestu ven, tak budete akorát vyčerpaní, ulítaní a vystreslý, to je jasný.

Tak mám pocit, že na každé úrovni, v každé situaci a v každém vztahu platí různé přístupy a různé pravdy. Že někdy je třeba fakt přidat a někdy je naopak nutno zastavit se a možná nějakou dobu stát.

Ta hranice mezi tím je tenká, dokáže nás snadno zmást.  Já jsem u sebe např. vypozorovala, že když se mi něco nechce … (takovej ten povrchní pocit, že něco odbydu, udělám to příště….jindy…), tak to je přesně ten okamžik, když mám přidat. Ale když mám naopak pocit, že musím všechno rychle stihnout, makat, jet na výkon, mít odškrtnutý všechny to-dočka… tak to je přesně okamžik, kdy se potřebuju zastavit, nadechnout a položit si klíčové otázky.

Mějte krásný týden a zvažujte, kdy máte přidat a kdy se naopak zastavit.

Zlata ♥

PS. Zastavit rozuměj zastavit, ne zvolnit, kdyby to četli typičtí workoholici :))))